İLİŞKİLER KOÇLUĞU

Başarı, eğer onu paylaşacak kadar güzel ilişkilerimiz yoksa değersiz olur…

Neden iletişim ve ilişki koçluğu?

İş ve özel yaşamda, başarı ve başarısızlık aslında ve özünde iletişim ve ilişkilerdeki başarı ve başarısızlığın doğrudan yansımalarıdır. İlişkiler kendimizle ve hayatımızla ilgili neler hissettiğimiz konusunda büyük bir etkiye sahiptir.

İşteki durumunuz, arkadaşlarınızla ilişkiniz veya hayat arkadaşınızla beraber mutlu yada mutsuz olmak ilişki ve iletişim yönetim becerilerinizden geçer. İlişki koçluğu ile diğer insanlarla iletişim kurma şeklinizde devrim yapabilirsiniz, daha eşit ve daha tatmin edici kişisel ilişkilere sahip olabilir, çocuklarınızla daha iyi geçinebilirsiniz.

İlişki ve iletişim koçluğu özünde, ilişki ve iletişim yönetimindeki zayıflıklarımızı güçlendirmek, güçlü yönlerimizle dengelemek için tasarlanmıştır. İlişki Koçluğu; kişinin güçlü yanlarının dengelenmesine ve zayıf yanlarının geliştirilip, desteklenmesine yeni bir bakış açısı sunar. Bireyin ilişkide bulunduğu kişi veya kurumlarca dışarıdan nasıl anlaşıldığı veya algılandığı, bu anlayışın nasıl değiştirilip dönüştürüleceği konusunda yardımcı olur.

Bu anlamda ilişki ve iletişim koçluğu;

- Önce kendimize karşı dürüst olmamızı,

- Sorunları “büyütmeden “ ve “ abartmadan “ çözmemizi

- İstediğimiz gibi ancak dengeli yaşayabilmek için ilişkilerimizin sorumluluğunu almamızı

- Doğru ve etkin iletişim kurabilmemizi sağlar.

İlişki ve iletişim koçluğunda, en çok karşılaşılan konular;  ideal eş veya arkadaş seçimi,  evliliklerde eşler arasındaki sürtüşmeler, bir aşk ilişkisinin sonlanması, anne, baba ve çocuklar arasındaki sürtüşmeler, çalıştığımız kurum ve kuruluşlarla daha sağlıklı bir ilişki kurmak  gibi konularda danışanlara yol arkadaşlığı yapılır.

Kendimize karşı “ dürüst “ sorular sorabilme becerisi ile başlayan koçluk, ilişki ve iletişimimize odaklandığı zaman aşağıda örnekleri verilen sorunların çözümlerine yardımcı olur.

- İlk kez nasıl ilişki kuracağımızı neden bilemiyor ve tereddüt ediyoruz?

- Çevremizdekilerle kolay iletişim kurabiliyor muyuz?

- Kendimizi doğru ve net ifade edebiliyor muyuz?

- İlişkilerimizde genellikle zorluklar yaşıyor muyuz?

- İlişkilerimiz dengeli mi? Dengesizliklerin farkında mıyız?

- İlişkilerimizdeki dengesizliklerin tüm hayatımıza yansıdığının farkında mıyız?

İlişkilerde mucize her zaman mümkündür. Sadece herkesin farklı şekilde iletişim kurduklarını görmek gerekir. Etkili iletişimin anahtarı; kendimizi ve çevremizdekileri tanıyarak iletişimi kolay hale getirmekten geçer. Kısacası, iletişim koçluğu sürecinde kişinin moral ve psikolojik yönden desteklenerek, motivasyonunun sağlaması ve farkındalığının arttırılması amaçlanarak, daha dengeli, huzurlu, mutlu ilişkiler kurabilmesi sağlanmaktadır.


Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz:

Tel: (224)2434314

info@akademiplena.com